آموزش زبان بدن : زبان اشاره در محیط – قسمت پنجم 

پژوهش های غیرکلامی نشان داده است که همبستگی زیادی بین تسلط یک فرد بر زبان گفتاری و میزان زبان اشاره ای که آن فرد در انتقال پیام به کار می برد، وجود دارد.

تا پیش از این، با چهار قسمت از آموزش زبان بدن ، در خدمت شما خوانندگان گرامی بوده ایم. در قسمت پنجم از سری آموزش های زبان بدن ، توجه شما را به زبان اشاره در محیط و عوامل تاثیرگذار بر تفسیر آن جلب می کنیم. لطفا با سانی تلگرام همراه باشید.

سازگاری

اگر شما به عنوان گوینده از فردی که در شکل ۶ نشان داده شده است می خواستید تا نظرش را درباره حرفهای شما بگوید و او می گفت که با شما موافق نیست ، جملات کلامی او با جملات غیر کلامی اش متناسب بود.

اما اگر می گفت که از صحبت های شما لذت برده است، دروغ گفته بود زیرا کلماتش با حالاتش همخوان و سازگار نبودند.

تحقیق نشان می دهد که علامت های غیر کلامی تقریباً پنج برابر کانال کلامی تاثیر گذار است، و هنگامی که این دو همخوان نباشند مردم به پیام غیر کلامی اتکا می کنند و پیام کلامی را نادیده می گیرند.

اغلب سیاستمداران عالی رتبه ای را می بینیم که در حالیکه پشت میز خطابه قرار گرفته، و دستهای خود را بر روی سینه تا کرده ( دفاعی ) و چانه شان رو به پایین ( انتقادی یا خصمانه ) افتاده است، به شنوندگان خود می گویند که پذیرای ایده های جوانان بوده و افرادی آزاد اندیش اند.

این افراد ممکن است تلاش کنند تا مخاطبین خود را نسبت به رویکرد انسانی و گرم خود متقاعد کنند در حالیکه ضربه های محکمی بر میز می کوبند.

زیگموند فروید مشاهده نمودکه یک بیمار در حالیکه به زبان بیان می کرد که از ازدواج خود راضی است، ناخودآگاه حلقه ازدواج خود را در انگشتش جلو و عقب می کرد.

فروید به اهمیت این عمل غیرارادی آگاه بود و هنگامی که مشکلات ازدواج خود را بروز داد متعجب نشد.

کلید تفسیر دقیق زبان بدن مشاهده مجموعه حالات و تناسب بین کانال های ارتباطی کلامی و غیر کلامی است.


زبان اشاره در محیط

علاوه بر توجه به مجموعه حالت ها و همخوانی کلام و حرکات بدن ، تمامی حالت های اشاره ای باید در محیطی که در آن جاری می شوند مورد بررسی قرار گیرند.

اگر به عنوان مثال در یک روز سرد زمستانی در یک ایستگاه اتوبوس شخصی دست ها و پاهای خود را در هم گره زده و نشسته باشد، به احتمال بسیار زیاد به دلیل سرما است و نه حالت دفاعی.

اما اگر مثلاً در پشت یک میز و در حالیکه شما سعی می کنید ایده ای را مطرح کنید و یا کالایی را به او بفروشید چنین حالتی دارد به این معنی است که آن شخص در آن موقعیت ، احساسی منفی یا دفاعی دارد.


عوامل تاثیر گذار دیگر بر تفسیر

مردی که بسیار شل دست می دهد احتمالاً به داشتن شخصیتی ضعیف متهم می شود.

اما اگر فردی ورم مفاصل داشته باشد اینگونه دست دادن را احتمالاً به خاطر پرهیز از درد محکم دست دادن انجام می دهد.

به همین گونه هنرمندان ، موسیقی دان ها ، جراحان و کسانی که کارهای ظریف انجام می دهند معمولاً ترجیح می دهند که دست ندهند ، اما اگر مجبور شوند با کسی دست دهند معمولاً از دست دادن محکم اجتناب می کنند.

کسانی که لباسهای نامناسب یا تنگ می پوشند ممکن است قادر نباشند بعضی حرکات را انجام دهند و این مسئله می تواند بر کاربرد زبان بدن تاثیر بگذارد.

البته این موضوع در مورد تعداد کمی از افراد صادق است اما در نظر گرفتن تاثیراتی که ناتوانی های جسمانی می تواند بر حرکت های بدن داشته باشد اهمیت دارد .

 

  زبان بدن : کلامی ، غیر کلامی ، نشانه ها و مقایسه ی آنها. قسمت ۲

مقام و قدرت

پژوهش های زبان شناختی نشان داده است که رابطه مستقیمی بین مقام ، قدرت و جایگاه یک فرد در اجتماع با نوع واژگان مورد استفاده او وجود دارد.

به بیان دیگر هر چقدر شخصی جایگاه اجتماعی یا مدیریتی بالاتری داشته باشد بهتر می تواند با استفاده از واژگان ارتباط برقرار کند.

پژوهش های غیر کلامی نشان داده است که همبستگی زیادی بین تسلط یک فرد بر زبان گفتاری و میزان زبان اشاره ای که آن فرد در انتقال پیام به کار می برد وجود دارد.

این بدین معنی است که موقعیت اجتماعی و قدرت یک شخص مستقیماً با تعداد حرکات بدنی و اشاراتی که او به کار می برد مرتبط است.

فردی که جایگاه بالایی در اجتماع یا رده های مدیریتی دارد می تواند از زبان گفتاری بیشتری استفاده کند در حالیکه فردی که تحصیلات کمتری دارد بیشتر بر زبان اشاره ای تکیه می کند.

بیشتر مثال هایی که در این کتاب ارائه شده اند به افراد سفید پوست ، طبقه متوسط مربوط می شوند ، اما به عنوان یک قانون کلی هر چقدر یک فرد جایگاه اجتماعی اقتصادی بالاتری داشته باشد کمتر از حالات بدن و زبان اشاره ای صحبت می کند.

سرعت این حرکات و میزان روشنی آن ها برای دیگران نیز با سن فرد ارتباط دارد.

به عنوان مثال اگر یک کودک پنج ساله به والدین خود دروغ بگوید، بلافاصله دهان خود را با یک یا هر دو دست خواهد پوشاند ( شکل ۶ ).

پوشاندن دهان با دست در هنگام دروغ گفتن در سراسر زندگی فرد ادامه می یابد، اما سرعت آن معمولاً تغییر می کند.

هنگامی که یک نوجوان دروغ می گوید ، او نیز چون کودکی پنج ساله دست خود را بر دهان می گذارد ، اما به جای پوشاندن کامل دهان فقط با انگشتان خود اطراف دهان را می مالد ( شکل ۷ ).

هنگامی که یک فرد بزرگسال دروغ می گوید ؛ مغزش به او دستور می دهد تا درست مثل کودک پنج ساله و فرد نوجوان برای جلوگیری از گفتن دروغ دهان خود را بپوشاند ، اما در آخرین لحظه دست از چهره دور شده و در عوض فرد دروغ گو بینی خود را لمس می کند ( شکل ۸ ).

پژوهش های غیرکلامی نشان داده است که همبستگی زیادی بین تسلط یک فرد بر زبان گفتاری و میزان زبان اشاره ای که آن فرد در انتقال پیام به کار می برد، وجود دارد.

شکل – ۶ دروغگویی کودک

 

  زبان بدن : چگونه افکار دیگران را بخوانیم؟ قسمت ۱

پژوهش های غیرکلامی نشان داده است که همبستگی زیادی بین تسلط یک فرد بر زبان گفتاری و میزان زبان اشاره ای که آن فرد در انتقال پیام به کار می برد، وجود دارد.

شکل –۷ دروغگویی نوجوان

 

پژوهش های غیرکلامی نشان داده است که همبستگی زیادی بین تسلط یک فرد بر زبان گفتاری و میزان زبان اشاره ای که آن فرد در انتقال پیام به کار می برد، وجود دارد.

شکل – ۸ دروغ گویی فرد بالغ

 

نظر شما چیست؟ آیا تا کنون با این دست از دروغگویی ها مواجه شده اید؟ لطفا در پایین همین صفحه، و با ارسال نظر، ما را آگاه نمایید.

  گلدان حاوی خاکستر فروید وهمسرش

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *