زبان بدن : علامت انگشت شست ، علامت V – قسمت چهارم 

در بریتانیا ، استرالیا و زلاندنو بلند کردن انگشت شست سه معنی دارد! و چرچیل ، در طی جنگ جهانی دوم علامت V به معنی Victory یعنی پیروزی را رایج ساخت.

در قسمتهای قبلی آموزش زبان بدن ، آموزش کلامی ، غیر کلامی ، نشانه ها و مقایسه ی آنها و برخی حرکتهای اصلی و خاستگاه آنها را مورد بررسی قرار دادیم. با قسمت چهارم، و تعبیر علامت انگشت شست و علامت V با سانی تلگرام همراه باشید.

علامت انگشت شست

در بریتانیا ، استرالیا و زلاندنو بلند کردن انگشت شست سه معنی دارد ؛ معمولاً این علامت توسط افرادی که سر جاده ها می ایستند و قصد دارند سوار اتومبیل های عبوری شوند برای نشان دادن مسیر مورد نظر به کار می رود و وقتی انگشت به طور قایم رو به بالا باشد نشانه توهین است و به معنی ( sit-on this ) یا ( up yours ) است.

همچنین در برخی کشورها مثل یونان این علامت به معنی پیشنهاد برقراری رابطه جنسی است. بنابراین تصور کنید اگر یک استرالیایی در یونان از این علامت استفاده کند چه سوء تفاهمی پیش خواهد آمد.

وقتی ایتالیایی ها از یک تا پنج را می شمارند از این علامت به عنوان یک و در ادامه از انگشت اشاره به عنوان دو استفاده می کنند، در حالیکه اکثر استرالیایی ها ، امریکایی ها و انگلیسی ها یک را با
انگشت اشاره و دو را با انگشت میانی می شمارند.

در این مورد انگشت شست نشان دهنده عدد پنج می باشد.

انگشت شست در ترکیب با حالتهای دیگر کاربردهای دیگری نیز دارد، و آن نشانه قدرت و برتری یا در موقعیت هایی است که شخص سعی می کند دیگران را تحت نفوذ خود در آورد.

 

  یه مار فوق العاده سمی در استرالیا

در بریتانیا ، استرالیا و زلاندنو بلند کردن انگشت شست سه معنی دارد! و چرچیل ، در طی جنگ جهانی دوم علامت V به معنی Victory یعنی پیروزی را رایج ساخت.
شکل –
۳جای نگرانی نیست


علامت V

این علامت در بریتانیا، استرالیا و زلاندنو متداول است و به معنی ( up yours ) تعبیر می شود.

وینستون چرچیل ، در طی جنگ جهانی دوم علامت V به معنی Victory یعنی پیروزی را رایج ساخت ، اما او این علامت را در حالی به کار می برد که کف دست به سمت بیرون بود ، در حالیکه اگر کف دست به سمت خود شخص باشد معنی توهین آمیزی دارد .

 

در بریتانیا ، استرالیا و زلاندنو بلند کردن انگشت شست سه معنی دارد! و چرچیل ، در طی جنگ جهانی دوم علامت V به معنی Victory یعنی پیروزی را رایج ساخت.
شکل –
۴ علامت V و حالت اهانت آمیز


هر چند در بسیاری از قسمت های اروپا علامت
V در حالیکه کف دست به سمت داخل باشد هنوز هم به معنی پیروزی است ، بنابراین اگر یک انگلیسی این علامت را به قصد توهین به یک اروپایی به کار ببرد فرد اروپایی متعجب می شود که منظور او کدام پیروزی است .

همچنین این علامت در اروپا معنی دو می دهد بنابراین اگر فرد اروپایی یک متصدی رستوران باشد ممکن است تصور کند که منظور فرد انگلیس مثلاً دو عدد نوشیدنی است .

این دو نمونه نشان می دهد که سوء تعبیرهای فرهنگی این علایم می تواند نتایج شرم آوری به بار آورد ، و لذا قبل از نتیجه گیری عجولانه درباره زبان بدن یا حالتهای یک فرد ابتدا باید به پیشینه فرهنگی او توجه داشت.

بنابراین مباحثی که در این کتاب عنوان می شود اختصاصاً در افراد بالغ سفید پوستی صدق می کند که در آمریکای شمالی ، انگلستان ، استرالیا ، زلاندنو و دیگر مناطقی زندگی می کنند که زبان اصلی آنها انگلیسی است .


مجموعه ای از حالت ها

یک از جدی ترین اشتباهاتی که ممکن است یک فرد کم تجربه مرتکب شود تفسیر یک حالت به طور مجزا و جدای از حالت ها و شرایط دیگر باشد .

به عنوان مثال ، خاراندن سر ممکن است دلایل مختلفی از قبیل شوره سر ، کک ، عرق ، تردید، فراموشی و یا دروغ گویی داشته باشد ، و این بستگی دارد که این عمل همراه با چه رفتارهای دیگری در همان زمان اتفاق بیافتد ، بنابراین ما باید همیشه مجموعه ای از حالات و رفتار را در کنار هم در نظر بگیریم .

زبان بدن نیز همچون هر زبان دیگری از واژگان ، جملات و علایم نوشتاری تشکیل شده است ، تنها زمانی که کلمات در کنار هم و در یک جمله بکار روند می توان معنی آنها را به طور کامل فهمید .

حالات و اشارات هم به صورت جمله به کار می روند و بی شک حقایقی را درباره احساسات و نگرش های یک فرد بیان می کنند .

فرد تیز بین و فهیم کسی است که می تواند جمله های غیر کلامی را خوانده و آنها را با جمله های کلامی هماهنگ سازد .

تصویر شماره ۵ دو حالت انتقاد آمیز را نشان می دهد .

حالت اصلی حالت دست به چهره و در حالی است که انگشت اشاره رو به بالا به سوی گونه است و انگشت دیگر روی دهان قرار گرفته و انگشت شست زیر چانه قرار می گیرد .

دلیل دیگر که این شنونده نسبت به گوینده حالت انتقادی دارد این است که پاهای او بر روی همدیگر و دستها روی سینه ( حالت دفاعی ) قرار دارند در حالیکه سر چانه رو به پایین اند (حالت خصمانه ).

این جمله غیرکلامی چیزی شبیه این می گوید « من چیزهایی را که تو می گویی دوست ندارم و با آن موافق نیستم“.

 

  جعل زبان بدن امکان پذیر است؟ چگونه دروغ های موفقیت آمیز بگوییم! قسمت ششم

در بریتانیا ، استرالیا و زلاندنو بلند کردن انگشت شست سه معنی دارد! و چرچیل ، در طی جنگ جهانی دوم علامت V به معنی Victory یعنی پیروزی را رایج ساخت.

شکل – ۵ مجموعه ای از حالتهای انتقادی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *